Film din crescatoria Domnului Dennis
HAWKBAIT LOFTS, SUA
Acusica’ vine primavara si ne infloresc cuiburile…
Categorie: Stiri
Parcul Tineretului

Poza calda de azi. Porumbeii cuibaresc prin podurile liceului Sincai (le ofera un mediu asemanator celui in care traiau stramosii lor, porumbeii de stanca) si imprejurimi, si se hranesc pe la geamuri sau in parc, unde primesc paine sau, mai nou, de la oamenii care au inceput sa se informeze, boabe. In stolul din fotografie, erau 3 pui proaspat iesiti de pe cuib (si suntem in Ianuarie!). Unii porumbei pleaca cu gusa plina si dispar inspre poduri, dupa care revin in cateva minute murdari pe langa cioc si incep iar sa culeaga mancare. Stim noi de ce.
De cate ori se strang porumbeii in jurul meu la boabe de porumb, nu se poate sa nu se gaseasca un parinte care-i permite copilului sa-si exercite instinctul de vanator, intrand tropaind in stolul de porumbei ce se hranesc pe sol, si incercand sa dea cu piciorul. Oftica mi-e razbunata deseori, cand in goana lor dupa victime, micile rautati se impiedica si musca din asfalt.
Capcana
„Delabistrita” ne trimite cateva poze de la targul de porumbei din exteriorul Expozitiei UFCR 2006.

Frumoasa expozitie, frumos targ. Organizatorii ne-au pregatit multe surprize, dar nu numai organizatorii s-au tinut de surprize. Surpriza cea mare a targului de porumbei ce a avut loc pe perioada expozitiei nu a fost nicidecum una din partea porumbeilor sau a crescatorilor. Surpriza cea mare a fost din partea autoritatilor care, pe perioada targului, neputand amenda ca si anul trecut „porumbeii” din cauza gripei aviare, s-au gandit sa „amendeze” crescatorii cu cateva maini sau picioare rupte, capcana aflandu-se chiar in buricul targului. Totusi, nu toti crescatorii au fost furati de peisaj, sau nu toti porumbarii se uita pe sus cum au crezut ei. Eu va invit sa priviti urmatoarele imagini.
Continuă să citești Capcana
Fotbalist columbofil
Portarul Dumitru Hotoboc este un columbofil pasionat. Il puteti cunoaste intr-un articol din Prosport.
Material sugerat de Iacob Catalin.
Ne mutam la tara?
Ministrul sanatatii, Eugen Nicolaescu, propune un proiect de interzicere a cresterii animalelor si pasarilor in mediul urban. Nu, nu este 1 aprilie, desi pare o gluma proasta. Mai multe amanunte in Gardianul . Pentru animalele de apartament va trebui cerut acordul tuturor vecinilor. Cum spune si vis urat, in viitor probabil va trebui sa cerem acordul vecinilor cand ne alegem un hobby, cand ne cumparam mobila, sau cand ne alegem prietenii? A scapat Romania de toate problemele, si acum ne preseaza tare treaba asta cu animalele… semne bune anul are. Daca nu-i gripa aviara, este ministrul.
Sarbatori fericite!

Sarbatori fericite, un nou an plin de bucurii, cu multa sanatate, fericire si tot ce va doriti! In fiecare crescatorie sa se nasca cel putin un porumbel de exceptie in 2007!
Maidanezii belgieni
Fotografii trimise de Cristi Ninulescu, din tara columbofiliei, Belgia.
Se pare ca acolo si pe strazi sunt voiajori, nu gutani.
In lumina diminetii se simt cel mai bine

Continuă să citești Maidanezii belgieni
Tributul soimului calator
Mascul cu pui
Fotografie trimisa de Tudorache Nicolae Petrisor

Replica Bistriteana la columbofilul Parisian
Material trimis de Darius Iusan
Asta se intampla sambata pe la amiaza chiar langa sala de expozitii din piata mica unde avea loc expozitia de porumbei din Bistrita.
vine… vin si ei

Continuă să citești Replica Bistriteana la columbofilul Parisian
