Sugestii pentru crescatorie

* Update cu crescatoria terminata la finalul articolului *
crescatorie-porumbei-podea-beton
In primul rand Buna ziua! As incepe prin a va prezenta mica mea crescatorie care este in stadiu de constructie. Cu investitii foarte putine am incercat sa imbin utilul cu placutul. Din cate observati nu m-am avantat sa fac nu stiu ce vila pentru ei, cat mai simpla posibil. Momentan detin 2 perechi de voiajori, dar in curand o sa primesc cativa pui si pentru ei amenajez mica crescatorie.
Continuă să citești Sugestii pentru crescatorie

Proiect de cusca pentru tippleri

86565881_IOBFCCXNumele meu este Lorrymer-George, am 33 de ani, sunt din Brasov si as vrea sa va atasez email-ului poze cu voliera ce-am realizat-o in 2 saptamani pentru a fi publicate pe site spre a afla cat mai multe pareri despre cum este conceputa si facuta. Tin sa mentionez ca am avut porumbei voiajori in balconul apartamentului parintilor mei pe la varsta de 13-14 ani dar apoi nu am mai fost lasat sa-i tin deoarece venea vremea admiterii la liceu si eu imi petreceam foarte mult timp alaturi de pasarile ce le aveam chiar daca-i tineam intr-o lada ce-o construisem cu ajutorul tatalui meu.
Continuă să citești Proiect de cusca pentru tippleri

Gabi, 12 ani: proiect de voliera

gabi12-voliera2Salut, sunt un incepator in ale columbofiliei, ma numesc Gabi si am 12 ani. Cum vi se pare voliera mea? Momentan am doar 1 pereche de voiajori si nu i-am mutat deoarece trebuie sa mai facem boxele, odihnitori etc.
Am cateva intrebari:
1) Cate perechi ar incapea? Dimenisunile sunt de 2.50,1.80,2.00m.
Continuă să citești Gabi, 12 ani: proiect de voliera

Intuneric in boxe

intuneric-in-boxe
Am si eu o intrebare cu privire la intunericul in boxe. Am citit aici: „Adaposturile Fraţilor Janssen: Porumbeii din lotul de zbor sunt ţinuţi în podul casei, în nişte adăposturi simple, unde deasupra porumbeilor se afla direct ţigla acoperişului. Boxele erau concepute foarte simplu şi existau lăsate foarte multe locuri întunecoase pentru clocit, care păreau a fi foarte agreate de porumbei.”
Continuă să citești Intuneric in boxe

Vreau sa mut porumbeii in podul blocului

Buna, numele meu este Alex, am 16 ani si cresc porumbei din vara asta. Imi plac foarte mult. Dezavantajul este ca ii am la tara si acolo merg doar la sfarsitul de saptamana, bunica avand grija de ei in timpul saptamanii. Eu stau la bloc ultimul etaj (et.4) si as vrea sa ii mut in podul blocului. Mama ma lasa, am vorbit si cu administratoru si mi-a spus sa vorbesc si cu ceilalti vecini de la et 3 si 4.
Continuă să citești Vreau sa mut porumbeii in podul blocului

Olivia (14 ani) si Max (12 ani) construind prima lor cusca

olivia-max-38Olivia Lowe (14 ani) si fratele ei mai mic, Max (12 ani) din Statele Unite, ajutati de tatal lor si-au construit o cusca si mi-au trimis niste fotografii pe care le postez cu drag – este o placere sa vezi asa ceva, sunt niste poze care te bucura.
Vizionare placuta!
Continuă să citești Olivia (14 ani) si Max (12 ani) construind prima lor cusca