
Asa si-a gasit un crescator porumbeii dupa vizita dihorului. Toti porumbeii. Nu am mai postat de mult pe tema asta si o aducere aminte este utila… asigurati voliera cat puteti de bine.
Continuă să citești Asigurarea volierei
Categorie: Crescatoria
Plante in crescatorie

Am observat in unele crescatorii plante agatate care probabil au un rol impotriva parazitilor sau a insectelor ca tantarii. Despre ce plante este vorba? Folositi?
Invatarea porumbeilor cu intrarea mutata
Mă tot gândesc de vreo câteva săptămâni dacă să vă întreb de subiectul acesta, și uite că m-am decis. Acum, când toți crescătorii își zboară puii și adulții și se pregătesc de concursuri, dacă nu le-au început deja, eu, ….eu îmi chinuiesc porumbeii cu dresajul de a intra la loc in coteț. :( … Le-am făcut o schimbare majoră, din punctul lor de vedere, și i-am debusolat.
Continuă să citești Invatarea porumbeilor cu intrarea mutata
Sfaturi pentru modificarea crescatoriei

Salut, ma numesc Patrinoiu Stefan, am 19 ani si cresc porumbei voiajori de la varsta de 9 ani. Acum nu mult timp am terminat de facut o crescatorie modesta cu dimensiuni de: L 2,5m, l 1,5m, h spate 2 m/h fata 1,8m care este pozitionata cu fata spre nord. Am nevoie de cateva sfaturi.
Continuă să citești Sfaturi pentru modificarea crescatoriei
Sputnik pe interior

Am sa va prezint in cateva poze o intrare eficienta si anume un sputnik pe interior al prietenului meu Stilpeanu Catalin. Am incercat eu cu intrare cu ace dar tot intrarile tip sputnik ma atrag si pana sa iasa prima serie de pui afara am sa imi confectionez si eu un sputnik pe interior cu 2 gauri.
Ene Andrei
Continuă să citești Sputnik pe interior
Caut sfaturi si recomandari pentru amenajarea unui adapost de porumbei
Va salut din nou!
Cand m-am gandit sa scriu acest topic, doream sa cer informatii strict referitoare la solutii privind „Dispozitivul de Intrare-Iesire” in crescatorie/ cotet/ voliera sau ce-o mai fi. Intre timp, dupa ce am citit pe „porumbei.ro” cam tot ce s-a publicat pe tema mea de interes, am ajuns la concluzia ca mult mai util mi-ar fi sa extind putin tematica, astfel incat sa cer sfaturi referitoare la intreaga constructie.
Continuă să citești Caut sfaturi si recomandari pentru amenajarea unui adapost de porumbei
Soarele in crescatorie

Doua poze, inca 2000 de cuvinte – despre soare.

Vechiul topic:
Continuă să citești Soarele in crescatorie
Intrarea cu ace
Dupa cum am intrebat intr-un topic anterior despre intrare astazi am hotarat sa o rezolv. Cum porumbeii mei vin de la antrenamente si aterizeaza pe cotet am facut trapa un pic mai sus si usa pe care sunt eliberati jos.
Continuă să citești Intrarea cu ace
Incalzire de iarna – lampi UV
Hello,
Revin cu un subiect la care nu am gasit raspuns; daca s-a mai discutat, imi cer scuze, eu nu am gasit unde. E vorba de incalzirea (macar partiala) iarna a cotetului/hulubariei. De regula nu fac asta (sa-l incalzesc artificial, ci doar il protejez de vant/intemperii), dar anul trecut am avut 3 surprize, dintre care 2 porumbite moarte gasite pe jos inghetate bocna, e drept ca una era cam in etate, dar era mandria cotetului meu, cea mai batrana, „mama” tuturor, o zburatoare de altitudine cum n-am mai prasit de atunci.
Continuă să citești Incalzire de iarna – lampi UV
Sputnik sau intrare cu ace?
Salut, as avea si eu cateva intrebari legate de accesul porumbeilor in crescatorie. Am auzit ca in functie de zona sunt recomandate diferite intrari… ori intrari cu ace ori sputnik? Eu stau in zona de campie, cam ce intrare imi recomandati sa fac? Eu as merge mai mult pe ideea sputnik-ului deoarece porumbeii pe timp de iarna o sa poata iesi in el sa se acomodeze.
Continuă să citești Sputnik sau intrare cu ace?
