Invatarea porumbeilor cu intrarea mutata

Mă tot gândesc de vreo câteva săptămâni dacă să vă întreb de subiectul acesta, și uite că m-am decis. Acum, când toți crescătorii își zboară puii și adulții și se pregătesc de concursuri, dacă nu le-au început deja, eu, ….eu îmi chinuiesc porumbeii cu dresajul de a intra la loc in coteț. :( … Le-am făcut o schimbare majoră, din punctul lor de vedere, și i-am debusolat.
Continuă să citești Invatarea porumbeilor cu intrarea mutata

Sfaturi pentru modificarea crescatoriei

modificare-crescatorie
Salut, ma numesc Patrinoiu Stefan, am 19 ani si cresc porumbei voiajori de la varsta de 9 ani. Acum nu mult timp am terminat de facut o crescatorie modesta cu dimensiuni de: L 2,5m, l 1,5m, h spate 2 m/h fata 1,8m care este pozitionata cu fata spre nord. Am nevoie de cateva sfaturi.
Continuă să citești Sfaturi pentru modificarea crescatoriei

Caut sfaturi si recomandari pentru amenajarea unui adapost de porumbei

cotet1-proiectVa salut din nou!

Cand m-am gandit sa scriu acest topic, doream sa cer informatii strict referitoare la solutii privind „Dispozitivul de Intrare-Iesire” in crescatorie/ cotet/ voliera sau ce-o mai fi. Intre timp, dupa ce am citit pe „porumbei.ro” cam tot ce s-a publicat pe tema mea de interes, am ajuns la concluzia ca mult mai util mi-ar fi sa extind putin tematica, astfel incat sa cer sfaturi referitoare la intreaga constructie.
Continuă să citești Caut sfaturi si recomandari pentru amenajarea unui adapost de porumbei

Incalzire de iarna – lampi UV

Hello,

Revin cu un subiect la care nu am gasit raspuns; daca s-a mai discutat, imi cer scuze, eu nu am gasit unde. E vorba de incalzirea (macar partiala) iarna a cotetului/hulubariei. De regula nu fac asta (sa-l incalzesc artificial, ci doar il protejez de vant/intemperii), dar anul trecut am avut 3 surprize, dintre care 2 porumbite moarte gasite pe jos inghetate bocna, e drept ca una era cam in etate, dar era mandria cotetului meu, cea mai batrana, „mama” tuturor, o zburatoare de altitudine cum n-am mai prasit de atunci.
Continuă să citești Incalzire de iarna – lampi UV

Sputnik sau intrare cu ace?

intrare-porumbeiSalut, as avea si eu cateva intrebari legate de accesul porumbeilor in crescatorie. Am auzit ca in functie de zona sunt recomandate diferite intrari… ori intrari cu ace ori sputnik? Eu stau in zona de campie, cam ce intrare imi recomandati sa fac? Eu as merge mai mult pe ideea sputnik-ului deoarece porumbeii pe timp de iarna o sa poata iesi in el sa se acomodeze.
Continuă să citești Sputnik sau intrare cu ace?